Útmutató a különböző kriptovalutákhoz

A XXI. század egyik nagy meglepetése gazdasági fronton a bitcoin váratlan és széleskörű sikere volt. Ez az új valuta számos másik interneten használható, virtulis tokent hívott életre, ráadásul mára valóságos digitális tőzsde is épült az új fizetőeszközök köré.

Az érdeklődés pedig egyre inkább fokozódik irántuk, elég a témához kapcsolód weblapok, cikkek és videók nézettségre vetnünk egy pillantást. Sokan szívesen kipróbálnák magukat a digitális piacon, azonban vannak, akiket elrettent a sokféle virtuális pénznem. Az alábbiakban ezek fő fajtáiból ismertetünk néhányat.

A bőség zavara

A legnépszerűbb kriptovalutát természetesen már sokan ismerik, vagy legalábbis hallottak róla: ez a bitcoin. 2009-ben vezették be, és az első modern kriptovalutának számít, melyet azóta számos másik követett. Általános célú valutaként a mai napig a Bitcoin a csúcstartó, és már nem igazán akadnak trónkövetelői ebben a kategóriában: a többi érme és token úgynevezett „altcoinnak” számít, vagyis mindegyik speciális igények kielégítésére készült.

Akadnak például kripto valuták, melyeket egy adott alkalmazáson belüli költségek, tranzakciók finanszírozása végett alkottak. Ezt a kategóriát szokás „utility tokennek” nevezni. Sokszor használják projektek beindításához: felkínálják őket a befektetőknek, akik a pénzükkel az adott projekt fejlesztését segítik. Amennyiben az applikáció népszerű lesz, a befektetők profitot termelnek, hiszen a utility tokenek ára emelkedni fog.

Érdekes valutatípus továbbá az ún. governance (kormányzati) token. Lényege, hogy szavazati jogot biztosít birtokosainak vitás esetén. Úgy működik, mintha egy részvénytársaság igazgatótanácsában ülnénk, ahol az adott cég jövőjét érintő kérdésekben dönthetünk – nyilván akinek több ilyen tokenje van, annak arányosan többet ér a szavazata.

Számos egyéb fajta mellett érdemes szót ejteni a „nem-helyettesíthető” tokenekről is. A Bitcoinhoz hasonló digitális valuták nem léteznek az anyagi valóságban, az „érme” vagy „token” szavak nem kézzelfogható tárgyakat jelölnek, hanem értékegységeket. A hagyományos bankjegyek, melyeket a világ kormányai bocsájtanak ki, mind rendelkeznek sorozatszámmal, mely egyedivé teszi őket. A virtuális térben azonban nem ez a jellemző, éppen ellenkezőleg: minden Bitcoin egyforma, így származás nem számít, szabadon kereskedhetünk vele.

Digitális térben az Ethereum hozott először létre egyedi, vagyis „nem-helyettesíthető” tokeneket. Az utóbbi években ezek nagyon népszerűek lettek, ugyanis külsős objektumokkal társították őket. Némelyik híres festményt, más rajzfilmfigurát, vagy filmszereplőt formáz.

Mivel egyediek, ezért értékesek is: mint egy művész által szignózott festmény, vagy egy aláírt focilabda: sok hasonló akadhat a világban, teljesen ugyanolyan egy sem. Ezek a „nem-helyettesíthető” érmék egészen új távlatokat nyitottak meg a kripto valuták előtt, hiszen beemelték a gyűjthető/gyűjtői darabokat a digitális térbe.

Zárógondolatok

Mára különböző kriptovaluták százai léteznek, némelyik univerzális, mások specifikus céllal. Az igények nem hagytak alá, az érdeklődés pedig folyamatosan növekszik, így biztosak lehetünk benne, hogy a folyamat nem áll le: újabb és újabb digitális fizetőeszközök fognak születni.

Mivel a papírpénz és az érmek használata világszerte folyamatosan visszaszorulóban van, mára már nem is tűnik olyan vad elképzelésnek egy nemzeteken átívelő, univerzális valuta, amit mind az anyagi valóságban, mind a digitális térben használhatunk.

Akár tervezünk kriptovalutába fektetni, akár nem, bölcs döntés tanulmányozni és figyelemmel kísérni a fejlődésüket. Egyelőre nagyon úgy tűnik, hogy a jelentőségük csak nőni fog a jövőben.

Megosztás

Az alábbi bejegyzések is érdekelhetnek

Ennyibe kerül egy medence üzemeltetése havonta

2024. szeptember 26.|

Amikor felmerül a medenceépítés, akkor a legtöbben csak az építési költségekkel számolnak, esetleg beleveszik a vízmennyiség költségét, ami a medencébe kerül. A fenntartás és a karbantartás azonban havi kiadást jelent majd, ezzel is érdemes számolni.

A magyarok többsége nem mos megfelelően fogat

2024. április 29.|

Egy felmérés szerint Magyarországon is népbetegségnek számít már a fogszuvasodás, a fogínyhez köthető betegségek nagy része, de a szájüregi rák is. A fogmosás hiánya lehet a baj? Vagy valami más áll a háttérben?

Mit jelent egy családi ház gazdaságos üzemeltetése?

2024. április 1.|

Az energiaárak emelkedése és a növekvő infláció miatt manapság egyre nagyobb hangsúlyt kap a spórolás és a gazdaságosság kérdése. Sokan érzik úgy, hogy nincs ráhatásuk a házuk/lakásuk kiadásaira, a rezsiköltségekre, melyek csak emelkednek.