Amikor felmerül a medenceépítés, akkor a legtöbben csak az építési költségekkel számolnak, esetleg beleveszik a vízmennyiség költségét, ami a medencébe kerül. A fenntartás és a karbantartás azonban havi kiadást jelent majd, ezzel is érdemes számolni. De mennyi is az annyi?
A nyári nagy melegekben a legtöbben csak arra vágynak, hogy csobbanjanak egyet a hűs vízbe. Manapság egyre többen vannak, akik mindezt a saját udvarukban teszik. Ha mi is kedvet kaptunk egy saját medencéhez, mindenképp fontos, hogy tisztában legyünk a költségekkel. És nemcsak az építés/telepítés árával kell számolnunk. Egy medencének vannak fenntartási költségei, melyek természetesen függenek a medence méretétől és a gépészeti berendezések típusától. Ugyanakkor az, hogy milyen tételek jelentik a fenntartási költségeket, az hozzávetőleg a legtöbb medence esetében azonos.
Lássuk, mire kell majd költenünk, mely majd havi kiadást jelent a számunkra?
Milyen tételek teszik ki a medence fenntartási költségeit?
Általánosságban elmondható, hogy a medence fenntartási költségei a következőkből állnak:
- áramfogyasztás
- vízkezelő szerek költsége
- utántöltés
- karbantartás
- téliesítés, illetve nyári medencenyitás
A medence áramfogyasztásáról
Jellemzően az áramfogyasztás teszi ki a medence fenntartási költségének legnagyobb részét. Árammal működik ugyanis a vízszűrő és forgatórendszer. Ezekre mindenképp szükség van, ugyanis ezek nélkül nem tudnánk tisztán tartani a medencét. Aki esetleg azt fontolgatja, hogy ezen inkább spórolni, akkor azt felejtse is el, mert ezek alapelemnek számítanak, tehát a fogyasztásukat mindenképp bele kell kalkulálni a havi költségekbe.
A szűrőberendezést érdemes időzíteni, hogy legalább napi háromszor forgassa át a medence teljes vízmennyiségét. Ezzel a költséggel természetesen csak nyáron kell számolni, hiszen télen a medence téliesítve van, és nincs erre szükség.
Persze ezen kívül is vannak olyan egyéb berendezések, eszközök, melyek áramot fogyasztanak, mint például a hőszivattyús fűtés, a medencevilágítás vagy az ellenáramoltató. Ezek nem kötelezőek, de sokan választják őket, és úgyszintén árammal működnek.
A vízkezelésre is költeni kell
A vízkezelésnek többféle módja van, ezek ára jelentősen eltérhet egymástól. A legnépszerűbb módszer a kézi klóros fertőtlenítés. Erre egyébként azért van szükség, hogy a medence vize tiszta maradhasson, a szűrés önmagában kevés. Természetesen lehet a vízkezelést automatizálni is, ilyen esetben egy automata vegyszeradagolóra lesz szükség. A vízkezelő szerek ára eltérő, de hozzávetőleg havi 10000 Ft-os kiadással mindenképp számolhatunk.
Nem elég csak feltölteni a medencét, néha után is kell tölteni
A medence vize párolog, ezért havonta biztosan szükség van utántöltésre. Ennek költsége havonta mindössze pár ezer forint, persze attól függően, hogy mekkora a medence.
Plusz költségek, melyekkel még számolhatunk
A medence esetén számolni a kell még a karbantartás, illetve a téliesítés/nyári nyitás költségeivel. Megtehetjük, hogy mi szerezzük be a szükséges eszközöket és berendezéseket, és elvégzünk mindent mi, de ki is adhatjuk a feladatokat, a karbantartást és a szezonális munkákat is.
Az alábbi bejegyzések is érdekelhetnek
Ennyibe kerül egy medence üzemeltetése havonta
Amikor felmerül a medenceépítés, akkor a legtöbben csak az építési költségekkel számolnak, esetleg beleveszik a vízmennyiség költségét, ami a medencébe kerül. A fenntartás és a karbantartás azonban havi kiadást jelent majd, ezzel is érdemes számolni.
A magyarok többsége nem mos megfelelően fogat
Egy felmérés szerint Magyarországon is népbetegségnek számít már a fogszuvasodás, a fogínyhez köthető betegségek nagy része, de a szájüregi rák is. A fogmosás hiánya lehet a baj? Vagy valami más áll a háttérben?
Mit jelent egy családi ház gazdaságos üzemeltetése?
Az energiaárak emelkedése és a növekvő infláció miatt manapság egyre nagyobb hangsúlyt kap a spórolás és a gazdaságosság kérdése. Sokan érzik úgy, hogy nincs ráhatásuk a házuk/lakásuk kiadásaira, a rezsiköltségekre, melyek csak emelkednek.