A medencefűtés lehetőségei

A medencefűtés kitűnő választás azok számára, akik egy kicsit meg szeretnék hosszabbítani a fürdőszezont. Bizonyára mindenki el tudja képzelni, hogy mekkora különbség van a 23 és a 27 fokos víz között, holott mindössze 4 fokról beszélünk. Néha ennyi is elég ahhoz, hogy benne maradjunk a medencében, vagy inkább mellette ücsörgünk.

Ha azonban a magyar időjárásra várunk, akkor nem biztos, hogy hosszú ideig élvezhetjük a csobbanás örömét. Szerencsére a fűtés itt is jó szolgálatot tehet, bár a befektetés előtt érdemes megismerkedni a két legelterjedtebb fajtájával.

Elektromos medencefűtés

Az egyik legszokványosabb megoldás az elektromos medencefűtés. Itt konkrétan az elektromos átfolyós vízmelegítőről beszélünk, amit a föld feletti és a fölbe beépített medencéknél is ugyanúgy felhasználhatunk. Egy épületeknél ezt a módszert használják fel arra, hogy biztosítsák a mosogatáshoz szükséges melegvizet, tehát kijelenthetjük, hogy egy elterjedt módszerről van szó. A medencéknél hasonló alapelven működik, de legalább garantálni tudjuk a melegítést.

Az elektromos fűtésnél muszáj megemlíteni a költségeket, mivel az ilyen vízmelegítők 3-18 kW körüli teljesítménnyel dolgoznak, ami mindig a medence mérete alapján változik. Minél több litert kell melegítenünk, annál többe fog kerülni. Sajnos a nagy úszómedencék jócskán megterhelik a pénztárcánkat, tehát legfőképpen a kisebb medencékhez javasolt.

Az elektromos fűtés előnye, hogy effektív a vízmelegítés, valamint lényegesen egyszerűbb a beszerelése. Bármilyen időjárási feltételek mellett használható, azonban melegítés során biztonsági okokból senki sem tartózkodhat a vízben. Amikor a vízmelegítő üzemel, akkor a vízforgató szivattyút is be kell kapcsolni, ami még egy kicsivel megnöveli a költségeket. A hátrányoknál meg kell említenünk az esetleges rövidzárlatokat, valamint a fenti pontokat: a költségeket és a medence méretét.

Szolár medencefűtés

A premiummedence.hu szerint a szolár medencefűtés nem a legrégebbi megoldás, azonban egyre elterjedtebb. A szoláris energiát a szolár panelek gyűjtik össze, amivel könnyedén és lényegesen olcsóbban tudjuk felmelegíteni a vizet. Itt a medencében található hűvös vagy hideg víz áthalad a melegítőn, majd visszatér a medencébe. A szolár melegítés nem köthető mérethez, így a kisebb, gyerekeknek való medencébe és a beépített úszómedencékbe is ugyanúgy használható. Mindössze a napsütés intenzitásától függünk, de ha jó napos idő van, akkor 4 vagy akár 7 fokkal is emelkedhet a víz hőmérséklete.

A szolár medencefűtés előnye, hogy effektíven dolgozik, ugyanakkor természetbarát megoldásnak számít, ráadásul sosem leszünk megadott méterek közé korlátolva. Nem számít, hogy éppen melegítjük-e a vizet, mivel üzemeltetés közben is lubickolhatunk. A hátránya a magyar időjárás, mivel mindig a napsütéstől függünk, így ennek megfelelően kell majd elhelyezni is, ráadásul egy kicsivel nagyobb helyet foglal. Ha pedig biztosra akarunk menni, akkor érdemes elgondolkodni egy jó szolártakaró beszerzésén is, hogy extra fokokat nyerjünk a használatával.

Megosztás

Az alábbi bejegyzések is érdekelhetnek

Ennyibe kerül egy medence üzemeltetése havonta

2024. szeptember 26.|

Amikor felmerül a medenceépítés, akkor a legtöbben csak az építési költségekkel számolnak, esetleg beleveszik a vízmennyiség költségét, ami a medencébe kerül. A fenntartás és a karbantartás azonban havi kiadást jelent majd, ezzel is érdemes számolni.

A magyarok többsége nem mos megfelelően fogat

2024. április 29.|

Egy felmérés szerint Magyarországon is népbetegségnek számít már a fogszuvasodás, a fogínyhez köthető betegségek nagy része, de a szájüregi rák is. A fogmosás hiánya lehet a baj? Vagy valami más áll a háttérben?

Mit jelent egy családi ház gazdaságos üzemeltetése?

2024. április 1.|

Az energiaárak emelkedése és a növekvő infláció miatt manapság egyre nagyobb hangsúlyt kap a spórolás és a gazdaságosság kérdése. Sokan érzik úgy, hogy nincs ráhatásuk a házuk/lakásuk kiadásaira, a rezsiköltségekre, melyek csak emelkednek.