Egy felmérés szerint Magyarországon is népbetegségnek számít már a fogszuvasodás, a fogínyhez köthető betegségek nagy része, de a szájüregi rák is. A fogmosás hiánya lehet a baj? Vagy valami más áll a háttérben?
Az ncl.hu 2022-ben Dr. Hermann Péterrel, az SE Fogorvos-tudományi Kar dékánjával, a Fogpótlástani Klinika intézetvezető professzorával készített egy interjút, mely során több, fogápolással kapcsolatos kérdést is megvitattak. Többek között a magyarok fogápolási szokásairól is kérdezték, aki akkor arról számolt be, hogy utoljára 2004-ben történt reprezentatív felmérés a magyar emberek szájápolási szokásairól, és az eredmények akkor meglehetősen lesújtóak voltak.
A statisztikák alapján természetesen mára már lényegesen jobb a helyzet, de sajnos még mindig nagyon sokak érintettek a különféle fogbetegségekben, és bizony a helyes fogápolási szokások kialakítása is rengeteg embernél hiányzik.
Káros fogápolási szokások
A fogproblémák legfőbb oka manapság nem az, hogy a magyar emberek ne mosnának fogat, inkább az, hogy azt nem teszik megfelelően. Nagyon sok olyan fogápolási szokás van, amellyel inkább ártunk a fogunknak, mégis rendszeresen csináljuk. Persze a legtöbben nem is tudják, hogy ahogyan a fogukat mossák, azzal károsítják a fogaikat. Az egyik fő gond, hogy a helyes fogmosási technikákat a legtöbben nem ismerik. A fogíny ápolására például kevesen fordítanak igazán nagy figyelmet, leginkább csak megsikálják a foguk felszínét, és azzal le is tudják a fogápolást.
Szintén gyakori, hogy bár mosnak fogat az emberek, de azt nem teszik rendszeresen, minden nap két alkalommal, legalább két percig, hanem csak napi egyszer, vagy nagyon rendszertelenül. A két perc sincs meg minden esetben, az ok pedig gyakran az elfoglalt életmód, a kapkodós reggelek, vagy épp az esti fáradtság.
Az is meglehetősen gyakori, hogy reggeli után közvetlenül fogat mosunk, az esti fogmosás után pedig még iszunk valamit. Az étkezések utáni azonnal fogmosás azért káros, mert az ételek után savak maradhatnak a szánkban, melyeket a fogmosással csak rádörzsölünk a fogainkra, ezzel pedig károsodik a fogzománc. Az esti fogmosás után pedig már csak vizet szabad inni, de ezt sem tartják be sokan.
A legtöbb magyar már csak akkor keresi fel a fogorvost, ha baj van
Szintén nagy gond, hogy a legtöbben már csak akkor mennek el a fogorvoshoz, ha fáj a foguk, vagy épp nagyon vérzik az ínyük. Pedig évente legalább két alkalommal érdemes felkeresni a fogorvost, és elvégezni egy alapos ellenőrzést. A Házipatika.hu szerint is nagyon fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés, ugyanis így könnyen kiszűrhető a fogszuvasodás, és még az előtt lehet tenni ellene, hogy komoly fogbetegség alakuljon ki. A fogkövet is érdemes félévente ellenőriztetni, illetve leszedetni.
Persze sokan azért nem mennek el rendszeresen fogorvosi vizsgálatra, mert tartanak a fogorvostól, illetve a kezelésektől, ugyanakkor ezekkel megelőzhetőek a nagyobb bajok. Jobban járunk tehát, ha nem hanyagoljuk el az évenkénti ellenőrzéseket.
Az alábbi bejegyzések is érdekelhetnek
Ennyibe kerül egy medence üzemeltetése havonta
Amikor felmerül a medenceépítés, akkor a legtöbben csak az építési költségekkel számolnak, esetleg beleveszik a vízmennyiség költségét, ami a medencébe kerül. A fenntartás és a karbantartás azonban havi kiadást jelent majd, ezzel is érdemes számolni.
A magyarok többsége nem mos megfelelően fogat
Egy felmérés szerint Magyarországon is népbetegségnek számít már a fogszuvasodás, a fogínyhez köthető betegségek nagy része, de a szájüregi rák is. A fogmosás hiánya lehet a baj? Vagy valami más áll a háttérben?
Mit jelent egy családi ház gazdaságos üzemeltetése?
Az energiaárak emelkedése és a növekvő infláció miatt manapság egyre nagyobb hangsúlyt kap a spórolás és a gazdaságosság kérdése. Sokan érzik úgy, hogy nincs ráhatásuk a házuk/lakásuk kiadásaira, a rezsiköltségekre, melyek csak emelkednek.